Türkiye Cumhuriyeti

Varşova Büyükelçiliği

Icon Bize yazın...

KONSOLOSLUK ÇAĞRI MERKEZI NUMARASI:

+ 90 312 292 29 29

Bizi takip edin:

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri:


Konsolosluk Şubesi Şahsi Başvuru saatleri : 09:30 – 12:00, Telefonla bilgi alma saatleri : 14:00 – 16:30, Telefon:+48 22 854 61 11Icon
Icon

Büyükelçinin Mesajı

Türkiye ile Polonya arasında 600 yılı aşan geçmişi bulunan tarihi dostluk ilişkileri mevcuttur. Uzun tarihi süreç içinde, barış içinde yan yana yaşama, ilişkilerin en başından itibaren ülkelerimiz ve halklarımız arasında gelişen ticari, kültürel ve sosyal münasebetler ve karşılıklı etkileşim ve ayrıca Türkler tarafından Polonya'nın bağımsızlığına verilen destek, bu ilişkilerin belirleyici unsurlarıdır.

 

Türkiye ile Polonya, Avrupa'nın iki eski Devleti olmanın yanısıra, önümüzdeki dönemde önem ve güçlerini daha da arttırma potansiyelleri bulunan ve kıtanın geleceğinde ağırlıklı rol oynaması beklenen ülkelerdir. 

 

Tarihimizden miras olarak devraldığımız dostane bağlar bizleri iki ülke arasındaki ilişkileri daha ileriye götürmeye ve geliştirmeye mecbur kılmaktadır.

 

Türkiye-Polonya ilişkilerinin 2009 yılında imzalanan bildiriyle Stratejik Ortaklık seviyesine yükseltilmiş olması, ikili işbirliğimizde yeni bir devir başlatmıştır. İkili işbirliğini her alanda geliştirme iradesi karşılıklı olarak mevcuttur. 

 

Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri  geliştirerek derinleştirmek, Büyükelçiliğimize başvuran herkese en iyi  iyi hizmeti vermek, Türkiye'yi Polonya'da temsil görevini en iyi şekilde yerine getirmek amacıyla çalışmalarımızı titizlikle sürdüreceğiz.  

 

Polonya’da yerleşik vatandaşlarımız iki ülke arasındaki bağlara önemli katkılarda bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın, birlik ve dayanışma içinde, bu amaç doğrultusunda gayretlerine devam etmelerini  arzulamaktayız. 

 

Gerek Türkiye açısından gerek Avrupa'nın geleceği bakımından önemli bir ülke olan Polonya’da Büyükelçi olarak görev yapmaktan dolayı büyük memnuniyet ve gurur duyuyorum. 

 

Bu vesileyle, Varşova Büyükelçiliği mensupları adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyor, esenlikler diliyorum.

 

Tunç Üğdül 

 Büyükelçi