"memleketim" Yurtdişi Türkler İletişim Portali

Varşova Büyükelçiliği 08.05.2015
MEMLEKETİM, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ve soydaşlarımız arasında güçlü bir iletişim ağı kurmak, ayrıca Türk diasporası ile ülkemiz arasında köprü rolü üstlenmek amacıyla geliştirilmiştir.

MEMLEKETİM İletişim Portalı’na dünyanın dört bir yanından bağlanan Türk toplumu mensupları, sistem üzerinden çok sayıda imkândan da yararlanabilmektedir.

Portal’ın özel iletişim ağı “Postacı”, online alışveriş imkanı sağlayan “Türk Bakkalı”, uzaktan eğitim seçeneği sunan “e-Okul” ve ülkemizin değişik bölgelerindeki gençlik kamplarında kamp imkanı sağlayan “Gençlik Köprüsü” gibi özel modülleriyle MEMLEKETİM yurtdışında yaşayan her yaştan vatandaşımıza hizmet sunmaktadır.

MEMLEKETİM üzerinden sunulan başlıca hizmetler şunlardır:Güncel Bilgiler

Haberler ve Duyurularbaşlıkları altında, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı ilgilendiren konulardaki gelişmeler, yaşadıkları ülke ve şehirlere öncelik verilerek güncel olarak aktarılmaktadır.

Elektronik Kütüphane’de çok sayıda eserin içeriklerine bilgisayar ortamında ulaşılabilmekte, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik olarak önemli şahsiyetler tarafından yapılan bilgilendirici konuşma ve sohbetler deVideo Kütüphanesi’nde kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.

Konsolosluk işleriyle ilgili konular başta gelmek üzere, farklı konulardaki bilgi notları,Bilgi Bankası ve Soru Bankasımenü başlıkları altında sunulmakta, MEMLEKETİM üyeleri de diledikleri konulardaki sorularını gönderip cevaplarına yine sistem üzerinden erişebilmektedir.Gençlik Köprüsü

THYile yürütülen proje çerçevesinde her yıl çok sayıda Türk genciGençlik ve Spor Bakanlığımızınülkemizin dört bir yanındaki gençlik kamplarında veMilli Eğitim Bakanlığımızıntesislerinde misafir edilmektedir.

Kamplarda ve diğer tesislerde, yurtdışından gelen gençlerimizle ülkemizin değişik bölgelerinden gelen aynı yaş grubundaki gençlerimiz birlikte programlara katılmakta, uçak biletleri de dâhil olmak üzere kamp programları için bir bedel talep edilmemektedir.

Gençlik Köprüsüprogramı çerçevesinde gençlerimiz Türkçe ve Türk kültürü derslerine katılmakta, böylece ülkemizin kültürel zenginliklerini de yakından tanıma fırsatı bulmaktadır.Aile Danışmanlığı

Yurtdışında yaşayan kadın vatandaşlarımız, MEMLEKETİM Çağrı Merkezi üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın gözetiminde çalışan Aile Danışmanlığı’na günün her saatinde ulaşabilmekte, günlük hayatta karşılaştıkları sorunlarını Aile Danışmanlarıyla görüşebilmektedir.E-Okul

E-Okul’da, anaokulundan üniversiteye kadar değişik düzeylerdeki çocuklarımıza uzaktan öğrenim programları ile hizmet verilmektedir.

Kamu kurumlarımız ve bu sektörde uzman bazı özel kuruluşlarımız tarafından profesyonel yöntemlerle hazırlanan Türk Dili ve Türk Kültürü dersleri, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza anadilimizin ve kültürümüzün öğretilmesinde çok güçlü bir yardımcı kaynak olarak işlev görmektedir.Sarı Sayfalar

Yurtdışındaki girişimcilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız da MEMLEKETİM üzerindekiSarı Sayfalar’a kayıtlarını yaptırabilmekte, bu şekilde tüm girişimcilerimiz birbirleri ile daha pratik bir yoldan iletişime geçebilmekte, vatandaşlarımız da çevrelerindeki Türk kuruluşları ile ilgili verilere ulaşabilmektedir.Gençler için Staj ve Kariyer İmkanları

Yurtdışında eğitim gören üniversite çağındaki gençlerimiz Türkiye’deki ve yurtdışındaki çok sayıdaki özel ve kamu kurumlarında açılan kontenjanlar çerçevesinde staj programlarına katılabilmektedir.

Kurumlar ve şirketler, her dönem yurt dışından kabul edebilecekleri stajyer sayısını ve stajla ilgili ön şartları MEMLEKETİM’e kaydetmekte, gençlerimiz de bu listeler üzerinden diledikleri kurumlara başvurularını yapabilmektedir.

Aynı şekilde, yurtdışında faaliyet gösteren Türk şirketleri de, yurtdışındaki Türk üniversite öğrencileri yanında, Türkiye’deki üniversitelerde eğitim gören gençlere de staj imkanı sunabilmektedir.

Şirketlerimiz ve kurumlarımız üniversite mezunları için karıyer imkanlarını da yine MEMLEKETİM üzerinden ilgililerin bilgisine sunabilmektedir. Böylece stajın yanı sıra, iş başvurularının da MEMLEKETİM üzerinden yapılabilmesi mümkün olmaktadır.Postacı

MEMLEKETİM üyeleri kendi aralarında Postacı modülü üzerinden haberleşebilmekte, meslek, ülke, şehir gibi gruplar üzerinden dost çevrelerini belirleyebilmekte, bu şekilde sınırlı sayıdaki kişilerle, başta yurtdışındaki vatandaşlarımızı ilgilendiren konular olmak üzere, diledikleri konularda görüş alışverişinde bulunabilmektedir.

Yurtdışındaki vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız tarafından düzenlenen kültürel ve sosyal etkinliklerle ilgili bilgilendirmeler Postacı üzerinden de yapılabilmektedir.Etkinlikler

Yurtdışında dış temsilciliklerimiz, Türk sivil toplum kuruluşları, akademik çevreler ve özel firmalarımız tarafından düzenlenen sosyal ve kültürel etkinliklerin tek bir platform üzerinden duyurulması, eksikliği uzun zamandır hissedilen bir eşgüdüm uygulamasıdır. Bu ihtiyaca yanıt verebilmek amacıyla, yurtdışında düzenlenen çeşitli kutlama, açılış, konser, konferans, festival ve film haftaları gibi etkinlikler hakkında bilgilerin MEMLEKETİM sitesi üzerinde derlenerek kamuoyuyla paylaşılması, etkin bir bilgilendirme imkanı sağlanması yanında, doğru stratejilerin orta ve uzun vadede hayata geçirilmesine de yardımcı olmaktadır.Türk Bakkalı

MEMLEKETİMüyeleri ülkemizden özledikleri her türlü ihtiyaçlarını online alışveriş merkeziTürk Bakkalı’ndan sağlayabilmektedir.

Tavla, kahve fincanı, Türk kahvesi ve çeşitli sanat ürünleri yanında, damak zevkimize hitap eden çeşitli yiyecek ürünlerinin deTürk Bakkalı’ndan sipariş edilmesi mümkündür.

Ayrıca, talep etmeleri halinde, başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız yayınları olmak üzere, resmi kurumlarımız tarafından hazırlanan tanıtım malzemeleri de siparişleri ile birlikte MEMLEKETİM üyelerine gönderilmektedir.Memleketim FM

MEMLEKETİM FM,TRTile işbirliği halinde günün 24 saatinde İnternet üzerinden yayın yapmaktadır.

Ağırlıklı olarak zengin müzik parçalarına yer verilenMEMLEKETİM FM’de günün belirli saatlerinde ülkelere özel yayınlar da gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca saat başlarındaki haber programları başta gelmek üzere, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ilgisini çekebilecek programlara da, günün her saatinde MEMLEKETİM FM’in Podcast bölümünden ulaşılabilmektedir.

http://www.memleketim.gov.tr/Home

Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 13.30 - 17.00

Konsolosluk Şubesi Şahsi Başvuru saatleri : 09:30 – 12:00, Telefonla bilgi alma saatleri : 14:00 – 16:30, Telefon:+48 22 854 61 11

1.1.2018 1.1.2018 Yeni Yıl
1.5.2018 1.5.2018 İşçi Bayramı
3.5.2018 3.5.2018 Anayasa Günü
31.5.2018 31.5.2018 Corpus Christi
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
15.8.2018 15.8.2018 Polonya Ordusu Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2018 1.11.2018 Azizler Günü
11.11.2018 11.11.2018 Bağımsızlık Günü
25.12.2018 26.12.2018 Noel