Türkiye Cumhuriyeti

Varşova Büyükelçiliği

Icon Bize yazın...

KONSOLOSLUK ÇAĞRI MERKEZI NUMARASI:

+ 90 312 292 29 29

Bizi takip edin:

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri:


Konsolosluk Şubesi Şahsi Başvuru saatleri : 09:30 – 12:00, Telefonla bilgi alma saatleri : 14:00 – 16:30, Telefon:+48 22 854 61 11Icon
Icon

Bilgi Notları

Belli Başlı Türk Firmaları ve Faaliyetleri, Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi, 16.11.2016

Bilgi Notları

Belli Başlı Türk Firmaları ve Faaliyetleri, Ekonomik Açıdan Değerlendirilmesi,  29.03.2016

Büyükelçiliğimiz Ticaret Müşavirliği’nin kayıtlarına göre, Polonya’da yaklaşık olarak 250 Türk firması faaliyet göstermektedir.

TCMB verilerine göre 2002 – 2015 döneminde ülkemizin Polonya’daki yatırım stoku 68 milyon ABD Dolarıdır. Varşova Ticaret Müşavirliğimiz tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada bilgilerine ulaşılabilen 60 yatırımcı Türk firması tespit edilebilmiştir. Anılan firmaların toplam yatırım tutarı yaklaşık 37 milyon ABD dolarıdır. Öte yandan, Türkiye ile hukuki bir bağı olmasa dahi, sahibi Türk olduğu cihetle ülkemizden ithalatı bulunan firmaların yatırım hacminin 200 milyon Doların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.Bahse konu firmalarda 151’i Türk, 945’i yabancı olmak üzere toplam 1.096 kişiye istihdam sağlanmaktadır. 

Polonya’da mal ticaretine yönelik Türk şirketlerinin büyük bir bölümü hazır giyim sektöründe faaliyet göstermektedir. Bavul ticareti ile başlayan, sonraları ise toptan satışa geçen bu firmalar ağırlıklı olarak İstanbul Laleli-Merter-Osmanbey-Güngören piyasasından mal getirmektedir. Ülkemiz firmalarından; Giyim (Şık Makas-Cross Jeans, Tudors, Lcwaikiki, Artismania), beyaz eşya (Beko, Vestel, Grunding), ev tekstili (English Home, Tuva Home, Kam Alp), kumaş (Kar-tex, Oğuz), pamuk ipliği, doğal taş (Metamar), gıda (TARİŞ, Ülker, ETİ, Marmara Birlik), kişisel bakım ürünleri (BİOTA, BİOXİN), inşaat malzemeleri (NOVAPLAST, VATAN KABLO, BAŞOĞLU KABLO), kauçuk conta vb. ürünlerin ülkemizden ithalat ve dağıtımını yapmakta olan Türk firmaları mevcuttur. Beko, Grunding, Cross-jenas, ETİ, Simfer, Ülker, Seçil Plastik, Hakan Plastik, Hidromek, Profilo-Telestar, Golden Rose, Adopen, Elopar, Efes Pilsener, Vestel, Tudors, English Home, Lcwaikiki, Italgold, Farex (E-data) ve Evyap Polonya’da firmalarımız tarafından pazarlanan başlıca markalardır. Cross jeans, Tudors, English Home, Lcwaikiki, Artismania gibi  firmalarımız perakende sektöründe faaliyet göstermektedir. Meyve-sebze alanında hâlihazırda 3 firmamız Varşova halinde faaliyet göstermektedir. 

Hizmetler sektöründeki Türk firmaları ise turizm (Wezyr Travel), nakliye (Hilal Lojistik, Ekol Lojistik) alanlarında faaliyettedir. Restoran ve döner büfe işletmeleri ise, Türk firmalarının en yaygın faaliyette bulunduğu bir alandır.   

Türk firmalarının faaliyet alanları,

Gıda Ürünleri;

-       Yaş Meyve Sebze, Endüstriyel Bitkiler

-       Şekerli ve Çikolatalı Mamuller

-       Bisküvi

-       Sert Kabuklu Meyveler (Fındık)

-       Kuru Meyveler (Kuru Üzüm, Kuru Kayısı)

 

Sanayi Ürünleri;

-  Otomotiv Ana ve Yan Sanayi (Motorlu Araçların Yedek Parçaları, Binek Otomobiller, Motor Aksam ve Parçaları, Kamyon-Kamyonet, Dış Lastikler, Vulkanize Kauçuktan Diğer Eşya, Dizel Yarı Dizel Motorlar, Otobüs, Minibüs, Midibüs)

-    İşlenmiş Petrol Ürünleri

-    Kablo ve Teller (İzole Edilmiş Tel, Kablo; Diğer İzole Edilmiş Elektrik İletkenleri; Fiber Optik)

-    Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Sistemleri (Hava-vakum pompası, hava/gaz kompresörü, vantilatör, aspiratör, Klima Cihazları-Vantilatörlü, Isı, Nem Değiştirme Tertibatlı, Maddeleri Isı Değişikliği Yöntemi ile İşleyen Cihazlar)

-   Elektronik (Televizyon Alıcıları, Monitörler, Projektörler, Ev İşleri İçin Elektro- Mekanik Elektrik Motorlu Cihazlar)

-    Demir-Çelik İnşaat Malzemeleri (Paslanmaz Çelikten Yassı Hadde Mamulü, Demir /Çelikten Sağlığı Koruyucu Eşya, Tuvalet Eşyası ve Aksamı)

-       Beyaz Eşya (Buzdolabı-Dondurucu Bulaşık Makineleri, Bulaşık Makineleri, Çamaşır Makineleri)

-       Plastik ve Kauçuk İşleme (Plastikten Çubuk ve Profiller)

-       Ev Tekstili (Yatak Çarşafları, Masa Örtüleri, Tuvalet ve Mutfak Bezleri, Perdeler, Yatak Örtüleri, İşlemeler, Tüller)

-       Takım Tezgâhları (Metal Şekillendirme-Kesme Makine ve Presleri)

-       Altın Mücevherat (Kıymetli Metaller ve Kaplamalarından Mücevher Eşyası)

-       Elyaf ve İplik (Pamuk İpliği (Dikiş hariç, ağırlık =>%85 pamuk)

-       Halı (Dokunmuş Halılar ve Yer Kaplamaları, Makine Halıları)

-       Cam ve Seramik İnşaat Malzemeleri (Düz Cam)

 

Türkiye - Polonya ikili ticaretin son beş yıldaki seyrine Avro ve Dolar olarak baktığımızda istikrarlı olarak bir artışı gözlemekteyiz. 2015 yılında Avro-Dolar paritesindeki  Polonya ile ticarette geçerli döviz Avro'nun Dolar karşısında değer kaybetmesinden kaynaklı olarak Avro ile ikili ticarette artış var iken Dolar ile ikili ticarette % 3 civarında bir düşüş yaşanmıştır. 

Genel olarak bakıldığında, son beş yılda Polonya'da faaliyette bulunan Türk firmaları sayısında ve buna paralel olarak da ikili ticaret hacminin önemli ölçüde arttığı görülmektedir. Polonya, ülkemiz ihraç ürünleri için potansiyelli artan bir pazar niteliğindedir. 


İlgili Dosyalar :

- t1.png