Türkiye Cumhuriyeti

Varşova Büyükelçiliği

Icon Bize yazın...

KONSOLOSLUK ÇAĞRI MERKEZI NUMARASI:

+ 90 312 292 29 29

Bizi takip edin:

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri:


Konsolosluk Şubesi Şahsi Başvuru saatleri : 09:30 – 12:00, Telefonla bilgi alma saatleri : 14:00 – 16:30, Telefon:+48 22 854 61 11Icon
Icon

Bilgi Notları

Önemli duyuru, 21.03.2016

Polonya'da son dönemde Nazi selamı verdikleri iddiasıyla bazı vatandaşlarımıza yönelik olarak yargı süreci başlatılmıştır.

Bilindiği üzere, II. Dünya Savaşı yıllarında, Nazi rejiminin Yahudi ırkını topyekun yok etmek niyetiyle sistematik şekilde yürüttüğü ve altı milyondan fazla insanın yaşamını kaybettiği Yahudi soykırımı (Holokost) insanlığın ortak vicdanında da silinmez izler bırakmıştır. Özellikle Holokost’u kendi topraklarında yaşayan çeşitli Batı ülkelerinde bu tür davranışlar ciddi hassasiyet yaratmakta, ceza kanunu hükümlerine de tabi olabilmektedir. Polonya da bu ülkeler arasındadır.

Avrupa tarihinin en karanlık sayfalarından birini oluşturan bu trajedi sırasında çoğunluğu Yahudi kökenli birçok vatandaşımız da ölmüştür. O dönemde Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde görev yaparken diplomatlarımızın Nazi yönetiminin hedefi halindeki vatandaşlarımızı korumak ve Holokost’tan kurtarmak için zaman zaman kendi hayatlarını tehlikeye attıkları da kamuoyuna malolmuş bir vakıadır.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın ve özellikle genç kuşakların Holokost trajedisi kurbanlarının anısına gerekli hassasiyeti başta ziyaret edilen mekanlar olmak üzere göstermeye devam edeceklerine ve masum kurbanların anısına saygısızlık olarak görülebilecek söz ve davranışlardan uzak duracaklarına inanıyoruz.