Türkiye Cumhuriyeti

Varşova Büyükelçiliği

Icon Bize yazın...

KONSOLOSLUK ÇAĞRI MERKEZI NUMARASI:

+ 90 312 292 29 29

Bizi takip edin:

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri:


Konsolosluk Şubesi Şahsi Başvuru saatleri : 09:30 – 12:00, Telefonla bilgi alma saatleri : 14:00 – 16:30, Telefon:+48 22 854 61 11Icon
Icon

Bilgi Notları

Türkiye-Polonya İkili İlişkileri, 21.03.2016

1414 yılında diplomatik ilişki tesisiyle başlayan Türkiye-Polonya ilişkileri 600 yıllık bir geçmişe sahiptir. İlişkilerimiz, nadir addedilebilecek savaş dönemleri hariç tutulursa büyük ölçüde olumlu seyir izlemiş, Polonya tarih boyunca Türk tarafından dostluk görmüştür. Polonya’nın parçalanarak tarih sahnesinden silinmesinin Osmanlı İmparatorluğu tarafından tanınmamış olması, Polonya yönetimi ve halkı tarafından şükranla karşılanmaktadır.

                                                     

Türkiye-Polonya diplomatik ilişkilerinin tesisinin 600. yıldönümü 2014 yılı boyunca Türkiye, Polonya ve üçüncü ülkelerde çeşitli kültürel, sanatsal ve akademik faaliyetlerle kutlanmıştır. Yıldönümü etkinliklerinin açılışı Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski’nin Mart ayında ülkemizi ziyareti sırasında yapılmış olup, resmi kapanışı ise Sayın Başbakanımızın 8-9 Aralık 2014 tarihlerinde Polonya’yı ziyareti vesilesiyle gerçekleştirilmiştir.      

 

Polonya’nın 1989 yılında çok partili ve çoğulcu demokratik rejimi kabul etmesi sonrasında ülkemizle benzer bir vizyon benimsemesi, ikili siyasi ilişkilerimizin uygun bir zeminde gelişebilmesini mümkün kılmıştır. Uluslararası ve bölgesel konulara benzer görüş açılarıyla yaklaşılması ve iki ülke arasında doğrudan çıkar çatışmasına yol açacak bir sorun bulunmaması, Polonya’nın Türkiye’nin AB üyelik sürecini, Türkiye’nin de 1999’da gerçekleşen Polonya’nın NATO üyeliğini desteklemesi siyasi ilişkilerin olumlu bir seyir izlemesine katkıda bulunmuştur.

 

İkili ilişkilerimizin 2009 yılında imzalanan bildiriyle stratejik ortaklık seviyesine taşınmış olmasının, ilişkilerimizde yeni bir devir başlattığını söylemek mümkündür. Özellikle ekonomi ve ticarette rekabete rağmen, ikili işbirliğini her alanda (siyasi, askeri, savunma ve güvenlik işbirliği, enerji, ekonomik, ticari, kültürel) geliştirme iradesi karşılıklı olarak mevcuttur.

 

Karşılıklı üst düzey ziyaretlerin sıklığı ilişkilerimizdeki ivmenin korunmasını sağlamaktadır.

 

Devlet Başkanı Düzeyinde:

11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül      5-7 Haziran 2011

Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski       4-6 Mart 2014

           

Başbakan Düzeyinde:

Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu               8-9 Aralık 2014

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan       7-8 Kasım 2013

Başbakan Donald Tusk                                 8-9 Aralık 2010

 

Dışişleri Bakanı (DİB) Düzeyinde:

DİB Grzegorz Schetyna                                24-26 Mart 2015

DİB Sayın Ahmet Davutoğlu                                   21 Mart 2013

(23 Temmuz 2013 tarihinde Polonya Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle)

DİB Radoslaw Sikorski                                 6 Ekim 2010 tarihlerinde karşılıklı ziyaretlerde bulunmuşlardır.

 

Son olarak, Sayın Bakanımız 27 Ocak 2015 tarihinde Auschwitz-Birkenau Ölüm Kampının kurtarılışının 70nci yıldönümü törenlerine katılmak üzere Polonya'yı ziyaret etmiştir. Polonya eski Dışişleri Bakanı Grzegorz Schetyna’nın,  24-26 Mart 2015 tarihlerinde beraberinde Tarım Bakanı Marek Sawicki olduğu halde yaklaşık 200 kişilik heyet ile ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle, Ankara’da ve İstanbul’da İş Forumları düzenlenmiştir.

 

 

AB’nin yaşadığı kriz döneminde nadir sayıdaki istikrarlı ekonomilerinden birine sahip olan Polonya, AB içindeki altıncı büyük ekonomi olma özelliğini korumaktadır. Polonya ile 2005 yılında 2,4 milyar Dolar olan ikili ticaret hacmimiz, 2015 yılında 5,3 milyar Dolar’a erişmiştir. İhracatımız 2,3 milyar Dolar, ithalatımız ise 3 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

 

Polonya ile ticaretimizin açık vermesinin nedeni, Polonya’da yerleşik yabancı sermayeli şirketlerce ülkemize yapılan otomotiv sanayii ürünleri ihracından kaynaklanmaktadır.

 

Polonya'ya yaptığımız ihracatın ana kalemlerini tekstil ve hazır giyim, motorlu kara taşıtları, makine ve cihazlar, yaş meyve ve sebze, mücevher, tütün ve beyaz eşya oluşturmaktadır. Belli başlı ithalat kalemlerimizi motorlu kara taşıtları, taşkömürü, makineler, kimyasallar, kozmetik, mobilya, çikolata ve şekerleme oluşturmaktadır. Türkiye ve Polonya büyük ölçüde benzer sektörlerde üretim ve ihracat yapmakta olup, ticaretin yanı sıra, enerji, inşaat, savunma sanayi alanlarında ortak üretim ve yatırım potansiyelinin değerlendirilmesi önemli görülmektedir.

 

İki ülke arasındaki yatırım faaliyetleri yönünden özel önem taşıyan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması (YKTKA) 21 Ağustos 1991 tarihinde imzalanmış, 19 Ağustos 1994 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Yine karşılıklı yatırımların teşviki bakımından önem taşıyan Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması ise 4 Kasım 1993 tarihinde imzalanarak 1 Ocak 1998 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi’nin 28 Ocak 2015 tarihinde Polonya’yı ziyaretinde Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Piechocinski ile gerçekleştirdiği ikili görüşmede YKTKA’nın güncellenmesi hususunda mutabakata varılmıştır. Bu konuda çalışmalar sürdürülmektedir.

 

Polonya pazarı, yaklaşık 40 milyonluk nüfusu ve artan refah seviyesi ile Türk firmalarına cazip iş olanakları sunmaktadır. Altyapı ve konut projeleri, otoyol, telekomünikasyon, köprü, otel, hastane ve iş merkezi gibi büyük ölçekli inşaatlar ile NATO altyapı yatırım projelerini kısa vadede gerçekleştirecek olan Polonya'da, Türk inşaat ve taahhüt firmalarının pazar imkânı yüksektir. Polonya’da yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılar için Polonya’nın halen sayısı 14 olan Özel Ekonomik Bölgeleri, sağlanan teşvikler nedeniyle uygun fırsatlar sunmaktadır.

 

Polonyalı turistler açısından Türkiye, özellikle orta ve üst gelir seviyesine hitap eden tatil merkezleri arasında dikkate değer biçimde tercih edilmektedir. Turizm amacıyla ülkemizi her yıl yaklaşık yarım milyon Polonyalı ziyaret etmektedir.

 

Türk Hava Yolları ile Polonya Havayolları (LOT) aralarındaki “code sharing” anlaşması çerçevesinde İstanbul-Varşova güzergâhında haftalık sekiz olan tarifeli ortak seferlerin sayısı Mayıs 2014’ten itibaren 10’a çıkmıştır (Halen THY tarafından İstanbul-Varşova güzergahında haftalık 5 frekans, “Lot Polonya” havayolu şirketi tarafından ise Varşova-İstanbul güzergahında haftalık 5 frekans olmak üzere, toplam 10 sefer gerçekleştirilmektedir). THY, İstanbul-Varşova güzergâhındaki uçuş frekansı sayısının arttırılması ve Polonya’nın Krakow, Wroclaw, Gdansk, Poznan, Katowice ve Lodz gibi diğer bazı şehirlerine de tarifeli sefer yapılması, ayrıca kargo seferleri başlatılması hususlarında THY ve LOT arasında görüşmeler devam etmektedir.

 

Polonya’da 6 bine yakın vatandaşımızın yaşadığı tahmin edilmektedir. Polonya'da 110 kadar Türk sermayeli işletme mevcut olup, Türk işverenler yaklaşık 2.500 işgücü istihdam etmektedir. Türk vatandaşları, hem işveren hem çalışan olarak,  inşaat, gıda, tekstil ve hazır giyim alanlarında faaliyet göstermektedir.

 

Polonya’da vatandaşlarımız tarafından kurulan Polonya-Türk İşadamları Derneği faaliyet göstermektedir. Türkiye’de yaşayan yaklaşık 1000 Polonya vatandaşı bulunmaktadır.