Türkiye Cumhuriyeti

Varşova Büyükelçiliği

Icon Bize yazın...

KONSOLOSLUK ÇAĞRI MERKEZI NUMARASI:

+ 90 312 292 29 29

Bizi takip edin:

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri:


Konsolosluk Şubesi Şahsi Başvuru saatleri : 09:30 – 12:00, Telefonla bilgi alma saatleri : 14:00 – 16:30, Telefon:+48 22 854 61 11Icon
Icon

Bilgi Notları

Yabancı Düşmanlığı İçeren Saldırılar, 21.03.2016

Son dönemde Polonya’da yaşayan vatandaşlarımıza yönelik olarak yabancı düşmanlığı içerikli çeşitli saldırılar gerçekleştiği şeklinde Büyükelçiliğimize haberler intikal etmeye devam etmektedir. 

Böyle bir durumla karşılaşan vatandaşlarımızın ivedilikle polise giderek veya 997 ya da 112 numaralı telefonları arayarak olayı kayda geçirmeleri gerekmektedir. Yapılacak başvurularda, polis birimlerinin konuyu takip edebilmelerine imkan sağlayabilmek üzere saldırıda bulunanların fotoğrafları veya araç plakaları ile olayın yeri ve saatinin polise verilmesinde büyük fayda bulunduğu gözlenmektedir. 

Öte yandan, vatandaşlarımızın polisi bilgilendirdikten sonra Büyükelçiliğimizin yanısıra Polonya İçişleri ve İdare Bakanlığı bünyesinde oluşturulmuş olan İnsan Hakları Koruma Ekibi’ne başvuruda bulunmaları da mümkündür. 

Anılan birim, polise intikal ettirilmiş olayların takibini yaparak başvuru sahibine bilgi vermektedir. İnsan Hakları Koruma Ekibi’ne (eposta adresi: zpc@mswia.gov.pl) ilişkin ayrıntılı bilgilere şu adresten ulaşılması mümkündür: 

https://www.mswia.gov.pl/en/document/ways-of-acquiring-poli/865,Human-Rights-Protection-Team.html 

Vatandaşlarımızın bu tür olayları Büyükelçiliğimize 22 854 61 17 numaralı telefon numarası ve embassy.warsaw@mfa.gov.tr eposta adresi üzerinden bildirmeye devam etmeleri uygun olacaktır. 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.